Namazgah Hamamı ve Agora Parkı Açıldı!

Namazgah Hamamı ve Agora Parkı Açıldı!

d26cc754-9a88-42c3-ac04-510a39fc37d6

İzmir Tarih Projesi kapsamında restore edilen Namazgah Hamamı ve yenilenen Agora Parkı 9 Şubat Cumartesi günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katılımıyla gerçekleşen törenle hizmete açıldı. Smyrna Agorası çevresinin bu iki çağdaş proje ile yeniden canlanmasına bölge sakinleri de yoğun ilgi gösterdi.

17. yüzyılda yapılan ve Antik Smyrna Agorası kazı alanının güneyinde, birinci derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan Namazgah Hamamı, tarihi dokusu korunarak gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonunda yenilendi. Kadınlar ve erkekler kısmından oluşan ve “çifte hamamlar” grubunda sınıflandırılan Namazgah Hamamı’nın soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık (çift halvetli) ana bölümlerinden oluşan hamam kısmı aslına uygun olarak yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yeniden kullanıma açıldı.

Yeşil alanları, oyun ve dinlenme alanları ile bölge sakinlerinin sosyal yaşantısı için önemli bir yere sahip olan Agora Parkı da İzmir Tarih Projesi kapsamında yeni bir görünüme kavuştu. Modern ve yenilikçi bir anlayışla tasarlanan park, bölge sakinlerinin nefes alacağı bir buluşma noktası haline getirildi. Parkın içerinde engellilerin de kullanımına uygun yürüyüş yolu, 23 adet bank, 156 metrekarelik çocuk oyun grubu ve 43 bisiklet kapasitesine sahip park yeri bulunuyor.
Namazgah Hamamı ve Agora Parkı açılış törenine katılan tüm misafirlerimize teşekkür ederiz. Projelerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için sosyal medya kanallarımızı takip edebilirsiniz.

Gelecek Etkinlikler

Kasım, 2021

X