Kemeraltı Çarşısı’nda Yaya Öncelikli Dönem Başlıyor

Kemeraltı Çarşısı’nda Yaya Öncelikli Dönem Başlıyor

cac76b46-c661-4ebf-b4cc-4bd2dfd62774

İzmir Tarih Projesi kapsamında yürütülen yayalaştırma projesi ile Kemeraltı Çarşısı’nda 15 Temmuz Pazar gününden itibaren yepyeni bir dönem başlıyor. Yayalaştırma projesi ile Kemeraltı Çarşısı’na motorlu araç girişi yalnızca belirli saat aralığında gerçekleşecek. Yayalar daha güvenli bir ortamda gezip alışveriş yapabilecek, bölgedeki çevre kirliliği azalacak.

Tarihi hanları, hamamları, havraları ile İzmir’in en önemli tarihi değerleri arasında yer alan Kemeraltı Çarşısı’nda yaya öncelikli ulaşım dönemine geçiliyor.

Yayalar Güvenle Dolaşacak, Çevre Kirliliği Azalacak

İzmir Tarih Projesi Tasarım Atölyesi tarafından gerçekleştirilen “Yaya Öncelikli Ulaşım Düzenleme Atölyesi” ile esnafa yayalaştırma projesi ile ilgili bilgi verildi. Atölye kapsamında tarihi çarşıdaki araç trafiğinin çarşıdaki yaya, engelli- çocuk arabası ve bisiklet dolaşımını kesintiye uğrattığı, alışverişi olumsuz yönde etkilediği, tarihi dokunun korunması ve çevre kirliliğinin azalması için yayalaştırma projesinin oldukça önemli olduğu vurgulandı. Yayalaştırma projesinin hayata geçirilmesi ile elde edilecek kazanımlar esnaf ile paylaşıldı.

Bölgeye Giriş Çıkışlar Bariyerlerle Denetlenecek

Kemeraltı Çarşısı, 15 Temmuz Pazar gününden itibaren 10:30-17:30 saatleri arasında yalnızca yaya dolaşımına açık olacak. Yayalaştırma bölgesine giriş çıkışlar bariyerlerle denetlenecek. İzmir Ulaşım Merkezi (İZUM) tarafından gerçekleşecek olan bariyer kontrollerinde plaka okuyan hareketli bariyer sistemleri kullanılacak ve motorlu taşıtlar sadece belirlenmiş olan saat aralığında giriş-çıkış yapabilecek. Özel iletişim sistemleri ve kameralar aracılığı ile itfaiye-ambulans gibi acil müdahale araçları ihtiyaç anında rahatça hizmet verebilecek.

Trafiğe Kapalı Saatlerde Mal Giriş Çıkışı Kargo Bisikletleri ve Elektrikli Araçlarla Yapılacak

Alan içinde motorlu taşıtlar için azami hız sınırı 20 km olarak belirlendi. Kemeraltı Çarşısı’nın yalnızca yaya dolaşımına açık olduğu saat aralığında ticarethanelerin mal giriş çıkışı vb. gereksinimleri bölgede azami hız sınırını aşmayacak el arabaları, kargo bisikletleri ve elektrikli araçlarla sağlanacak. Trafiğin açık olduğu saatlerde ise alana yalnızca 3 tona kadar taşıma izni bulunan ticari araçlar girebilecek. Bölgede yapılacak olan tüm yükleme ve boşaltma işlemleri bölgenin trafiğe açık zaman dilimlerinde gerçekleşecek. Bölgenin trafiğe kapalı olduğu zaman diliminde yapılması gereken indirme ve bindirme işlemleri ise yalnızca yayalaştırma bölgesi sınırlarında belirlenen noktalarda yapılacak.

Gelecek Etkinlikler

Kasım, 2021

X