Tarih Yeniden Canlandı

Tarih Yeniden Canlandı

izmir-tarih-meclis_5046

İzmir Tarih Projesi kapsamında bulunan, tarihte önemli kararların alındığı 2 bin 300 yıllık Antik Smyrna Agorası bu kez İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerinin Eylül ayı toplantısı gerçekleştirmesi için ev sahipliği yapmıştır. 1.500 yıl sonra gerçekleşen ilk toplantının başkanlığı Aziz Kocaoğlu tarafından yapılmıştır.

Kent merkezlerinde bulunan en büyük agoralardan biri olan Smyrna Agorası’nda önemli bir gün daha yaşanmıştır. Kent ve tarih belleğinde yeni bir anı oluşmuştur. Roma döneminde de çok önemli kararların alındığı tarihi alan; geçmişe verilen değer konusunda bilinç yaratmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Eylül ayı toplantısı için de kullanılmıştır. Toplantıya başlamadan önce Dokuz Eylül Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Agora Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy; meclis üyeleri, basın mensupları ve diğer katılımcılara Smyrna Agorası’yla ilgili bir sunum gerçekleştirmiştir. Toplantı sonrasında ise Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy öncülüğünde alan gezilmiş, mekan ve kazı çalışmalarıyla ilgili katılımcılara bilgi verilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu; halkın tarihle ilişkisini güçlendirmek ve bölgeyi ayağa kaldırmak amacıyla yürütülen İzmir Tarih Projesi detaylarını meclis üyeleriyle paylaşmıştır. Tarihi meclis toplantısıyla tarihi ve kültürel mirasa dikkat çekmek istediklerini belirtmiştir.

Agora Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ise Smyrna Meclis’nin 1.500 yıl sonra ilk defa bir toplantıya ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti iletmiştir. 1932 yılından beri alanla ilgili yapılan çalışmalara dikkat çeken Ersoy, kazı alanının 41 dönümlük bir yere sahip olduğunu belirtmiştir. Kent merkezinde bulunan en büyük agoralardan biri olarak bilinen Smyrna Agorası; Büyükşehir Belediyesi desteği ile satın alınarak yıkılan binaların yerine yapılan arkeolojik çalışmalar sayesinde gün yüzüne çıkabilmiştir. Smyrna kentinin idari ve adli işlemlerinin gerçekleştirildiği; depo, borsa ve diğer ticari mekanların bulunduğu Bazilika, “Batı Portiko” adı verilen mimari yapı, “Mozaikli Yapı” adı ile tanımlanan antik salon ve dört yüz kişilik Bouleuterion –Kent Meclisi ile Antik Roma Hamamı ortaya çıkarıldı. Bazilika duvarlarında ise; milattan sonra 2. Yüzyıl sonrasına ait olduğu düşünülen grafitiler bulunmuştur.

Agora kazı alanı içerisinde bulunan tarihi binaların ise; yine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip Kazı Evi ve Agora Müze ve Sergi Evi olarak hizmet vermeleri planlanmıştır.

Gelecek Etkinlikler

Temmuz, 2021

X