Kentsel Peyzaj Projesi

Kentsel Peyzaj Projesi

DSC01778-1

İzmir Tarih Tasarım Atölyesi tarafından geleneksel konut dokusu içerisindeki mevcut floranın belgelenmesini ve bu bölgelerdeki yeşil dokunun arttırılmasını amaçlayan iki kentsel peyzaj atölyesi düzenlenmiştir.

1. Atölye

Bu atölyelerden ilki, Çiçek gibi Tarih Kokan Yeşil Sokaklar adıyla 29-30 Nisan 2016 tarihlerinde Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, Araş. Gör. Esra Çetinkaya, Araş. Gör. Gülşah Adıgüzel ve Mimar Nuri Aydın yürütücülüğünde gerçekleştirilmiştir.

Tasarımcılar ve bölge halkının dahil olduğu bir düşünme, tasarlama ve üretme süreci oluşturmayı, pilot bölgenin görsel estetiğini yükseltmeyi, yeşil alan oranını artırmayı, sokakların güzel kokmasını sağlamayı, kontrollü gölge alanlar oluşturmayı, atık malzeme kullanımı ve ileri dönüşüm konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan atölye çalışmasına mimarlık ve peyzaj mimarlığı bölümlerinden öğrenciler katılmıştır.

2. Atölye

İkinci atölye ise Basmane Yeşili Aranıyor başlığı ve ‘Söküm – Döküm Peyzajlar’ alt başlığı ile 26-28 Eylül 2016 tarihleri arasında Yüksek Peyzaj Mimarı Seda Kurt Şengün yürütücülüğünde İzmir Tarih tasarım Atölyesi’nde gerçekleştirilmiştir.

 

 

Gerçekleştirilen atölye çalışmasının Seda Kurt Şengün tarafından kaleme alınan anlatımına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Gelecek Etkinlikler

Kasım, 2021

X