Fotoğrafçı Çocuklardan Antik Kentler

Fotoğrafçı Çocuklardan Antik Kentler

DSC01597

Binlerce yıllık tarihe tanıklık eden İzmir, farklı dönemlere ilişkin birçok kültür katmanına sahiptir. Ağrılıklı olarak Kemeraltı ve çevresinde olmak üzere, kentin birçok farklı bölgesinde söz konusu kültür katmanlarını gözlemlemek mümkündür. Ancak büyük bir tarihi öneme sahip bu kentte yerleşim bölgeleri arasına sıkışıp kalan arkeolojik alanlar bölge halkı tarafından yeterince bilinmemektedir. Bu proje ile kültürel varlıklar özelinde yaygın bir bilinç kazandırılması amaçlanmıştır.

“Fotoğrafçı Çocuklardan Antik Kentler” projesinde çocuklar, bu çerçevede bilinçlenmenin baş aktörleri olmuşlardır. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve öncelikli amacı İzmirliler’in tarih ile ilişkisini güçlendirmek olan “İzmir Tarih Projesi” kapsamında İzmir Tarih Tasarım Atölyesi, Sosyal ve Kültürel Çalışmalar Birimi ve MahzenPhotos kolektifi fotoğrafçılarından Serkan Çolak ve Sinan Kılıç işbirliği ile Basmane bölgesindeki çocuklara yönelik gerçekleştirilmiştir. Proje çerçevesinde çocukların, hem kişisel hem de kolektif bir çalışma yapmaları ve bu çalışmalarını proje sonunda sergilemeleri, kazandıkları bilinci yakın çevrelerine yaymaları, aynı şekilde ailelerin de komşularından başlayarak kazanılan tarih bilincini yakın çevrelerine aktarmaları amaçlanmıştır.

Proje kapsamında, katılımcı çocuklara fotoğrafçılık ile ilgili teknik bilgilerin yanı sıra Basmane Bölgesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce destek verilen Symrna Agorası, Bayraklı ve Yeşilova Höyükleri ve bu kentlerin tarihi ile ilgili seminerler verilmiş ve alan gezileri ile çocukların bu alanları fotoğraflaması sağlanmıştır. Proje kapsamında çekilen fotoğraflar 13-23 Mayıs 2016 tarihleri arasında İzmir Sanat Galerisi’nde sergilenmiştir.

Atölye sergi kataloğunu buradan inceleyebilirsiniz.

Gelecek Etkinlikler

Kasım, 2021

X