Bisiklet Atölyesi

Bisiklet Atölyesi

IMG_2172

İzmirli Bisikletçiler Tarihin Peşinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı bisiklet yolları ve BİSİM projesi ile birlikte sayıları giderek artan bisiklet tutkunları, artık yeni rotalar arıyor. Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzmir Tarih Proje Merkezi, kentin tarihi bölgelerinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik atölye çalışması gerçekleştirildi. Hedef, Basmane bölgesi ve İzmir’in tarihi kent merkezini bisiklet ağına dahil etmek.

İzmir’de bisiklet kullanıcıların sayısı giderek artarken, Büyükşehir Belediyesi yeni projelerle çevreci ve sağlıklı bu ulaşım aracının daha da yaygınlaştırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan kentin kıyılarını bisiklet yoluyla buluşturan, kurduğu kiralık bisiklet sistemi BİSİM ile kent yaşamına yeni bir soluk getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi yeni rotaların arayışında.

Bisiklet Atölyesi Düzenlendi

Bu kapsamda İzmir Tarih Proje Merkezi’ne bağlı İzmir Tarih Tasarım Atölyesi’nde iki gün süren bir çalışma gerçekleştirildi. Düzenlenen Bisiklet Atölyesi’ne İzmir’deki aktif bisiklet kullanıcısı olan mimarlık, tasarım ve güzel sanatlar fakülteleri öğrencileri, öğretim görevlileri, İzmirli bisiklet toplulukları temsilcileri, İzmir Bisikletli Polis Birimi temsilcileri ve yerel yönetimlerin ilgili teknik uzmanları katıldı. Atölye çalışması kapsamında Basmane bölgesi ve İzmir tarihi kent merkezinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik olanaklar tespit edildi. Bu tarihi aks üzerinde bisiklet ağının işletim modeline ilişkin temel prensiplerin oluşturulması için teknik çalışma yapıldı. Güvenli bisiklet güzergahları, park yerleri, tamir/servis istasyonları, bisiklet-kafe, dinlenme alanı, yönlendirme elemanları, bisikletle erişimi kolaylaştıracak taşıma sistemleri, işaretler ve levhalar, zemin tasarımı, bisikletlilerin kullanacağı mobil ürünler vb. tasarım kararlarından oluşan bir servis sistem şeması ve ürün tasarımları üzerine görüş ve öneriler masaya yatırıldı.

Atölye sonuçlarını aşağıdaki kitapçıktan inceleyebilirsiniz.

Gelecek Etkinlikler

Kasım, 2021

X