Açılışa Davetlisiniz

Açılışa Davetlisiniz

nam

Smyrna Agorası’nın çevresi yepyeni bir görünüme kavuştu. İzmir Tarih Projesi kapsamında restore edilen Namazgah Hamamı ve yenilenen Agora Parkı 9 Şubat Cumartesi günü saat 11.30’da gerçekleşecek törenle açılıyor. Açılış törenine tüm tarihseverleri bekliyoruz.

Antik Smyrna Agorası kazı alanının güneyinde, birinci derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan ve 17. yüzyıla tarihlenen Namazgah Hamamı, soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık (çift halvetli) ana bölümlerinden oluşan bir çifte hamamdır. Bölge içerisinde yer alan bir çok hamam yapısı arasında, büyüklüğü ve korunmuş özgün nitelikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Kamulaştırma çalışmaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçen hamam yapısının, özgün işlevinde yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet vermek üzere restore edilmesi kararlaştırılmış ve restorasyon yapım çalışmaları 2016 yılının sonunda başlamıştır.
Namazgah Hamamı yanındaki konumlanan ve iç avlusu bir dönem açık hava sineması olarak hizmet vermiş olan eski bir han kalıntısı da yapım çalışmaları kapsamında koruma altına alınmıştır.

Gelecek Etkinlikler

Kasım, 2021

X