Başkanın Mesajı

Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Başkanın Mesajı

Değerli Hemşerilerim,

Bizler İzmir’de; tarihi alanları, kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir coğrafyada yaşıyoruz. Binlerce yıllık geçmişiyle İzmir kenti, kurulduğu günden beri farklı uygarlıklara, farklı dil, inanç ve kültürlere ev sahipliği yapmış; liman kenti kimliğiyle özellikle 1800’lerin başından sonlarına kadar Akdeniz’in en zengin ve en gelişmiş kentlerinden biri olmuştur.

İzmir’in tarihsel zenginliğinden bahsederken Kemeraltı’ndan, Kadifekale ve Basmane bölgelerinden bahsetmemek olmaz. Tarih boyunca pek çok kültürün uyumlu bir şekilde bir arada yaşamasına olanak veren İzmir’in bu çeşitliliği, günümüzde de devam etmiş ve çok dilli, çok kültürlü, zengin bir kent kimliğinin oluşmasını sağlamıştır. Bir kentin geçmişi, o kentin karakterinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kentler; sokakları, meydanları, köprüleri, parkları, heykelleri, kütüphaneleri, insanların kültürü, yaşam tarzı ve davranış biçimleriyle şekillenen mimarisi ile bir bütündür ve yaşayan bir kimliğe sahiptir. İzmir’in tarihi kent merkezi de yaşadığımız bu güzel şehrin kimliğini, dokusunu ve kültürünü anlatan en önemli alanlarından biridir. Adeta açık bir kütüphanedir.

İzmir’in tarihi kent merkezini korumayı, buradaki tarihi binalara sahip çıkmayı, onları yaşatmak için gerekli yenileme çalışmalarını yapmayı, kent kimliğini koruma adına yapılan en önemli çalışmalardan biri kabul ediyorum. Agora’daki kazıların tamamlanmasından, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın yeniden hayat bulmasına kadar tüm çalışmalar aslında sadece bir bölgeyi değil kenti ayağa kaldırma ve İzmir’i bir dünya kenti yapma çabalarının bir parçasıdır. Konak Pier’den Saat Kulesi ve Kemeraltı’na, buradan Agora ve Kadifekale’ye uzanan hattı, tarihi dokusuna uygun şekilde düzenliyoruz. Bu tarihi rotayı bir cazibe ve turizm merkezi haline getirme çabalarımızın en büyük itici gücü, kentin bu tarihi merkezinin asırlardır çoğaltarak günümüze getirdiği özgün hikayesidir. Çalışmalar tamamladığında Kemeraltı ve çevresi, İzmirlilerin güven ve aidiyet duygusuyla yaşadığı, 24 saat aktif bir kent merkezi kimliğine bürünecek. İzmir kent merkezini yeniden keşfedecek ve tarihiyle iç içe yaşayan bir kent olacak.

Tunç SOYER
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

X